Jeździk, rowerek biegowy czy pchacz – który wybrać?

Jeszcze do niedawna, mówiąc o wyposażeniu koniecznym do nauki chodzenia u dziecka, na pierwszą myśl nasuwałby się chodzik. Ten popularny wynalazek z pewnością wyszkolił większość z nas i trzeba oddać mu należyty szacunek.

Z czasem jednak, na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowsze akcesoria, które miałyby nie tylko uczyć chodzenia, ale i zapewniać przy tym świetną rozrywkę. Do takich zaliczyć możemy jeździki, pchacze i rowerki biegowe. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy i jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku i o różnej koordynacji ruchowej.

Kupno zabawki, a wiek i sprawność dziecka

W tym wypadku głównym wyznacznikiem, który pomoże wybrać spośród trzech wyżej wymienionych akcesoriów będzie stopień rozwoju dziecka. Z reguły przyjęło się, aby maluchowi poniżej pierwszego roku życia zakupić pchacz. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ten rodzaj jest najbezpieczniejszy i pomaga w pełni oswoić się z pozycją stojącą. Z drugiej strony, jeżeli dziecko nie ma jeszcze roku, lecz świetnie zaczyna radzić sobie z chodzeniem, można pominąć etap pierwszy i nabyć mu jeździk.

Nie należy jednak za bardzo się rozpędzać, kupując dziecku od razu rowerek biegowy. Ten rodzaj jeździka jest już nieco bardziej zaawansowany i aby móc dać go maluchowi, musi ono już mieć świetnie opanowaną jazdę na czterokołowym, podstawowym jeździku.

Dobór jeździka względem postury

Kupno alternatywy chodzika wcale nie jest prostą czynnością. Nie wystarczy tylko wejść do sklepu i nabyć ten, który podoba się najbardziej. Najlepiej jest wziąć dziecko ze sobą i po kolei „przymierzać” każdy z pchaczy do jego wzrostu. W przypadku kupna w świecie wirtualnym, warto jest wybrać taki internetowy sklep z zabawkami, na którym znajdziemy dokładny opis produktu oraz jego wymiary.

Chcąc zakupić odpowiedni pchacz, powinniśmy się skupić przede wszystkim na określeniu wysokości jego uchwytu. Dziecko łapiąc za pchacz z wyciągniętymi do przodu rękami powinno przybrać pozycję wyprostowaną. W momencie, gdy uchwyty byłyby za nisko, może ono nabrać złych nawyków, które w przyszłości będą skutkować dolegliwościami. Mając jednak na uwadze jeździk siedzący, konieczny jest dobór wysokości siedziska adekwatny do wysokości nogi pociechy.

Znaczenie płci przy kupnie jeździka

Nie zostało jednoznacznie stwierdzone, że płeć ma jakiekolwiek znaczenie w kwestii doboru jeździka czy pchacza. Jest to raczej tylko i wyłącznie kwestia wzoru i kolorystyki. Chcąc zakupić przykładowy jeździk dla dziewczynki na roczek, będziemy celować w różową kolorystykę oraz w kształt jakiegoś zwierzęcia, a nie samochodu czy motocykla.

Chłopczyk z reguły zadowolony będzie bardziej, gdy obdarzymy go jeździkiem imitującym sprzęt motoryzacyjny, jednak nie wykluczone, że ucieszyłby się również ze zwierzęcego kształtu.

Warto wspomnieć jeszcze o zabawkach, które mogą pełnić zarówno funkcje pchacza jak i jeździka. Wyglądają zupełnie jak jeździk, jednak posiadają dodatkową rączkę z tyłu, przez co dziecko ma możliwość wykorzystania ich w taki sposób, w jaki chce.

Poprzedni post Zabawki z naszego dzieciństwa
Następny post Zdrowe nawyki u najmłodszych. Jak je wspólnie wypracować?

Jeden komentarz w temacie “Jeździk, rowerek biegowy czy pchacz – który wybrać?

Dodaj komentarz