Zdrowe nawyki u najmłodszych. Jak je wspólnie wypracować?

Wiele czynności, które dla nas, osób dorosłych, są oczywiste, dzieci muszą się nauczyć. Dotyczy to m. in. kwestii higieny, wyboru zdrowych produktów żywnościowych czy prawidłowego spożywania posiłków. Naukę zdrowych nawyków w codziennym życiu warto wdrożyć już od najmłodszych lat, co sprawi, że będą one przez dziecko postrzegane jako coś całkowicie naturalnego. Jak osiągnąć taki efekt w prosty sposób radzą eksperci z portalu Akademia Mądrego Dziecka, których wskazówki przedstawimy w tym artykule.

Nauka poprzez obserwację, czyli na czym polega proces modelowania?

Dzieci są świetnymi obserwatorami. Już od pierwszych miesięcy swojego życia uważnie obserwują postępowanie dorosłych, a następnie naśladują określone zachowania. To właśnie określa się mianem modelowania, czyli nauki poprzez bezpośrednią obserwację. Eksperci tworzący serwis Akademia Mądrego Dziecka wskazują, że dzieci najczęściej powtarzają zachowania dorosłych widząc w nich wzór do naśladowania. Warto wykorzystać to w nauce zdrowych nawyków. Istotne jednak, aby dorośli także ich przestrzegali.

Nawykiem określa się automatyczną czynność, którą powtarzamy wielokrotnie. Może być ona zarówno całkowicie naturalna, jak i wyuczona. W wychowywaniu dzieci warto postawić na tzw. dobre nawyki, które będą niosły za sobą istotne korzyści dla rozwoju najmłodszych. Aby nauka była jednak skuteczna, należy zacząć od siebie – zmienić lub wyeliminować niekorzystne zachowania oraz stopniowo wdrażać te dobre, aby dziecko mogło się ich nauczyć wzorując się na najważniejszych osobach w swoim życiu, czyli rodzicach.

Zdrowe nawyki w codziennym życiu – jakich warto uczyć swoje dziecko?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko zdrowo rosło i rozwijało się w prawidłowy sposób. Niezbędne dla osiągnięcia tego celu jest stworzenie korzystnego środowiska. Składają się na nie nie tylko rzeczy materialne, ale także nasze zachowania, opinie, a także nawyki, które kierują nami w codziennym życiu. Do tych ostatnich zaliczają się m. in. kwestie higieny, np. nawyk mycia rąk po każdym powrocie do domu, przed posiłkami i po zabawie, sprzątania i utrzymywania porządku w swoim najbliższym otoczeniu oraz zdrowego jedzenia. Prawidłowe odżywianie polega nie tylko na właściwym doborze zdrowych i wartościowych produktów, ale także ich spożywaniu w odpowiedniej atmosferze – bez telewizora grającego w tle, telefonu w ręce czy w miejscu innym niż przy stole.

Stanowisko ekspertów z portalu Akademia Mądrego Dziecka jest jasne: jeśli zależy nam na wyrobieniu w dziecku nawyków i zachowań, musimy zacząć od siebie. Dziecko obserwując nas będzie bowiem dążyło do powtarzania tych samych schematów postępowania, które z czasem staną się dla niego zupełnie naturalne. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziecko chętnie sięgało po książki i stawiało literaturę ponad telefon czy komputer, musimy pierwsi pokazać mu, że czytanie pełni bardzo ważną rolę w naszej codzienności. Istnieje duża szansa, że maluch naśladując nas wyrobi w sobie nawyk codziennego czytania, co z pewnością przyda mu się zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

Poprzedni post Jeździk, rowerek biegowy czy pchacz – który wybrać?
Następny post Co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię?