Jak rozpoznać amblyopię u dziecka?

Amblyopia, lepiej znana jako „leniwe oko”, jest najczęstszym problemem wzrokowym dotykającym dzieci. Polega na słabym widzeniu w jednym z oczu w pierwszych latach dzieciństwa.

Przyczyny

Dzieje się tak, ponieważ ścieżki przekazujące sygnał wzrokowy z jednego oka do mózgu nie rozwinęły się wystarczająco mocno. Może też wystąpić z powodu niektórych wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy nadwzroczność, które nie zostały wykryte we wczesnym dzieciństwie.

W konsekwencji tego problemu ze wzrokiem, mózg nie uczy się widzieć wyraźnie, ponieważ oko wysyła niewyraźny obraz i ogranicza widzenie w tym oku. Mózg preferuje wtedy drugie oko i dlatego wzrok dziecka nie rozwija się prawidłowo.

Czas na skorygowanie tego problemu to okres niemowlęcy lub wczesne dzieciństwo, ponieważ bez odpowiedniego leczenia może on spowodować ostateczną ślepotę w oku, które jest używane w mniejszym stopniu. Może również prowadzić do utraty percepcji głębi (widzenia w trzech wymiarach), a także do słabego widzenia przez całe życie, jeśli zdrowe oko ulegnie chorobie lub urazowi.

Objawy

Aby wykryć amblyopię, rodzice powinni być świadomi niektórych objawów, które mogą wystąpić u ich dzieci. Według poradnika dostępnego na stronie https://brzdace.pl/, jeśli Twoje dziecko ma więcej niż dwa z wymienionych poniżej objawów, to czas zabrać dziecko do okulisty na badanie wzroku.

  1. Odwracanie wzroku.
  2. Patrzenie na telewizor lub tablicę z boku, ponieważ stara się lepiej widzieć zdrowym okiem.
  3. Częste bóle głowy i ostrzeżenia, że wzrok dziecka jest zamazany.
  4. Uporczywe mruganie oczami.
  5. Pocieranie oczu kilka razy dziennie.
  6. Patrząc na błyszczące powierzchnie, dziecko mruga oczami.
  7. Trzymanie książki bardzo blisko oczu w celu czytania, jak również śledzenie tekstu palcami.

Jeśli obserwujemy u naszych dzieci któryś z tych objawów, powinniśmy zabrać je na badanie do okulisty, a w przypadku potwierdzenia amblyopii należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Leczenie

Choć zawsze to okulista wskaże odpowiednie leczenie, to w większości przypadków leczenie będzie polegało na nałożeniu plastra na zdrowe oko dziecka lub zamiast plastra zastosuje się okulary, w których jedna z soczewek jest zaparowana, aby wymusić używanie leniwego oka.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, jeśli zwrócisz uwagę na objawy amblyopii i zabierzesz swoje dziecko do okulisty, problem ten zostanie rozwiązany w prosty sposób, co pozwoli uniknąć większych problemów z ich widzeniem, gdy staną się dorosłe.

Poprzedni post Co robić z dziećmi w weekend?
Następny post Jak pobudzić rozwój i dobre samopoczucie dziecka?