Jak pobudzić rozwój i dobre samopoczucie dziecka?

Rodzicielstwo bywa czasem wyczerpujące i może wywoływać u rodziców onieśmielenie, stres i niepokój, zwłaszcza w przypadku dzieci, które przejawiają zachowania autorytarne, narcystyczne, nietolerancyjne i bardzo mało samokontroli. Czy jest dziś jakaś nadzieja na wychowanie stabilnych emocjonalnie dzieci? Oczywiście, że jest! Wasze dzieci mają wszelkie możliwości, by być miłe, pracowite, pełne szacunku i hojne. Oto kilka wskazówek od ekspertów.

Egzekwuj jasne i precyzyjne granice

Niektóre ograniczenia mogą wydawać się dzieciom restrykcyjne i bolesne. Jednak egzekwowanie ich pomoże twoim dzieciom naprawdę dobrze się rozwijać. Zaakceptowanie zasad rodzinnych zajmie niektórym trochę czasu, dlatego konsekwencja, jasność i precyzja, z jaką są one ustalane, ma kluczowe znaczenie.

Przydziel obowiązki domowe

Wykazano, że powierzenie dzieciom odpowiedzialności za obowiązki domowe uczy je cennych umiejętności, takich jak pracowitość, samodzielność, zarządzanie czasem, odpowiedzialność i zwiększone poczucie własnej wartości.

Ustal wczesną porę snu

Może się to wydawać nieistotne, ale wczesne kładzenie dzieci spać ma duży wpływ na rozwój i samopoczucie dziecka. Wczesna pora spania może nie tylko pomóc w poprawie jakości snu, ale także poprawić rozwój języka, relacje rodzinne i zachowanie.

Czytajcie z dziećmi! Wykazano, że książki pomagają w poszerzaniu słownictwa, stymulują rozmowy, wspierają rozwój mózgu i poprawiają koncentrację uwagi. Tak jak literatura jest przydatna dla rozwoju i samopoczucia dzieci, tak samo muzyka. Niektóre badania wskazują, że gra na instrumencie korzystnie wpływa na obszary poznawcze i emocjonalne danej osoby.

Książki i muzyka w rodzinnym gronie

Czytajcie z dziećmi! Zgodnie z tym artykułem wykazano, że książki pomagają w poszerzaniu słownictwa, wspierają rozwój mózgu i poprawiają koncentrację uwagi. Tak jak literatura jest przydatna dla rozwoju i samopoczucia dzieci, tak samo i muzyka. Niektóre badania wskazują, że gra na instrumencie korzystnie wpływa na obszary poznawcze i emocjonalne danej osoby.

Zdefiniuj codzienne czynności

Codzienne rutyny mogą pomóc dzieciom poczuć się spokojniejszymi i bardziej zrelaksowanymi wiedząc, co muszą zrobić i czego się od nich oczekuje. Ustalone godziny jedzenia, nauki, zabawy i snu mogą dać dzieciom poczucie ulgi i spokoju w ciągu dnia.

Bawcie się dobrze jako rodzina

Granie w gry rodzinne i wspólna zabawa to jeden z najlepszych sposobów na okazanie miłości i przywiązania. Może być również świetnym środkiem odstresowującym zarówno dla rodziców jak i dzieci po trudnym lub pełnym wyzwań dniu.

Zwolnij tempo i ilość zajęć w niektóre dni tygodnia

Większość rodziców jest zajęta przez cały czas w tygodniu z powodu pracy i innych zajęć, a niektórzy mają tendencję do nakładania tego samego ciężaru na swoje dzieci. Pozwolenie na jeden lub dwa dni w tygodniu, aby zwolnić tempo i liczbę zajęć i pozwolić dziecku po prostu odkrywać, relaksować się i cieszyć się chwilą.

 

 

Poprzedni post Jak rozpoznać amblyopię u dziecka?