Jakie książki czytać niemowlakom i dzieciom?

Od lat naukowcy powtarzają, że czytanie dzieciom wspomaga rozwój maluchów. Jednak wielu rodziców zastanawia się kiedy tak naprawdę warto zacząć czytać dziecku na głos.

Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom bardzo prosta. Najlepiej czytać dziecku na głos już od pierwszego dnia życia. Oczywiście w pierwszym okresie życia dziecko tak naprawdę nie rozumie co czytają mu rodzice. Liczy się przede wszystkim spokojny ton głosu. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie, buduje więź z rodzicami czy opiekunami.

Z biegiem czasu dziecko coraz więcej rozumie i baczniej obserwuje otaczający je świat. Maluch w wieku przedszkolnym jest w stanie wysłuchać krótkiego wierszyka czy bajeczki. Małym dzieciom zależy przede wszystkim na kolorowych obrazkach, a nie na samej treści książeczek.

Więcej o wychowaniu dzieci przeczytasz w serwisie https://centrumzabawy.pl/.

Jakie książeczki wybrać dla niemowlaka?

Kilkumiesięczne dzieci ząbkują i biorą wszystko do buzi. Dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzą się książeczki tekturowe, które są dość trwałe i raczej mało podatne na uszkodzenia. Inna świetna opcja, to książeczki gumowe. Możemy je zabrać do wanny czy do piaskownicy. Dodatkowo tego typu książki możemy bez problemu umyć wodą z mydłem.

Pierwsze książeczki dla niemowląt zawierają najczęściej same obrazki. W pierwszych miesiącach życia wzrok dziecka jest jeszcze nieostry. To całkowicie naturalne. Dlatego książeczki dla dzieci w tym wieku zawierają proste obrazki w kontrastowych kolorach, na przykład czerni i bieli.

Nieco starszym dzieciom przypadną do gustu książeczki, których strony mają różne faktury czy wydają dźwięki. Najważniejsze żeby dziecko od pierwszych miesięcy życia oswajało się z książkami. Dzięki temu w późniejszych latach samo polubi czytanie książek.

Poprzedni post Dlaczego nie należy dawać dziecku zbyt wielu zabawek?
Następny post Co robić z dziećmi w weekend?