Dlaczego nie należy dawać dziecku zbyt wielu zabawek?

Jako rodzice zawsze chcemy dać naszym dzieciom to, co najlepsze. Od momentu, gdy wiemy, że są w drodze, zmienia się nasza perspektywa na życie. Ciągle szukamy sposobów na uszczęśliwienie naszych dzieci, dajemy im najlepszą opiekę, jaką możemy, upewniamy się, że niczego im nie brakuje, słuchamy ich i dajemy im rzeczy, które sprawiają im radość.

Wiemy, że dzieci uwielbiają zabawki, ale ostatnio zauważyliśmy, że istnieje trend, w którym maluchy otrzymują tak wiele prezentów, że grozi nam popadnięcie w coś, co nazywa się „syndromem nadmiernie obdarowanego dziecka”. Oto powody, dla których nie powinieneś dawać swoim dzieciom zbyt wielu zabawek.

Co się dzieje, gdy dajesz dziecku zbyt wiele prezentów lub zabawek?

Nie ma nic złego w dawaniu zabawek dzieciom. Są takie, które pomagają im pobudzić wyobraźnię i pomagają uczyć się nowych rzeczy. Problem pojawia się, gdy nie znamy umiaru.

Dziecko przyzwyczaja się do otrzymywania prezentów i zabawek bez wysiłku i bez doceniania każdej z nich. Posiadanie zbyt wielu prezentów ogranicza również ich wyobraźnię i sprawia, że przyzwyczajają się do myśli, że jedynym sposobem na zabawę czy rozrywkę są zabawki.

Podobnie, choć dzieci mogą cieszyć się na każdą z otrzymanych zabawek, to gdy jest ich zbyt wiele, szybko tracą entuzjazm i zainteresowanie, gdy się nagromadzą. Jest ich tak wiele, że w końcu wiele z nich jest użytych kilka razy, a potem zostają zapomniane.

Zbyt wiele prezentów może zmienić dzieci w samolubnych i kapryśnych ludzi, którzy mogą stać się również dorosłymi z problemami konsumenckimi i frustracją, gdy wejdą do „prawdziwego świata” i zdadzą sobie sprawę, że nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą, tak jak to miało miejsce, gdy byli dziećmi i otrzymywali setki zabawek. Im mniej funkcji ma zabawka, tym bardziej pobudza wyobraźnię dziecka. Najprostsze zabawki to te, które najbardziej stymulują ich umysły. Przykładem takiej zabawki jest Fisher Price Movi.

Zafunduj dzieciom doświadczenia

Wyjazd w nowe lub inne miejsce to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i pobudzenie wyobraźni dziecka. Wybierając się w nowe miejsce, zwracamy uwagę na wszystkie szczegóły i nowości związane z wyjazdem. To samo dotyczy dzieci. Cieszą się tym bardziej, że mają mamę i tatę dla siebie na tak długo jak chcą, w przeciwieństwie do życia w domu, gdzie chodzą do szkoły, a rodzice pracują z dala od domu. To czas relaksu i dobrej zabawy w gronie rodziny, gdzie tworzy się nowe, piękne wspomnienia, które bez wątpienia pozostaną w ich pamięci na długie lata.

Poprzedni post Piękny ręcznik dla każdego maluszka
Następny post Jakie książki czytać niemowlakom i dzieciom?