Co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię?

Dzieci są w ciągłym niebezpieczeństwie, to zasada numer jeden dla każdego rodzica na świecie. Ich brak świadomości zagrożenia może doprowadzić ich do popełnienia najbardziej nieprawdopodobnych, lub absurdalnych dla dorosłych czynów.

Jednym z nich, bardzo powszechnym, jest zamiłowanie do wkładania małych przedmiotów do ust, nosa lub ucha. Setki lekarzy rocznie muszą wykonywać płukanie żołądka lub usuwać ciała obce.

W szczególności tysiące dzieci na całym świecie połyka baterie guzikowe, co jest bardzo niebezpiecznym elementem, który może pozostawić ślady na całe życie, a nawet zagrozić ich życiu. Oto awaryjne rozwiązanie domowe zaproponowane przez zespół medyczny w przypadku połknięcia przez dziecko baterii guzikowej.

Poważne konsekwencje dla dzieci w przypadku połknięcia baterii

Istnieje wiele zabawek, które zawierają baterie guzikowe, których rozmiar, kształt są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeśli zostawimy je na półce, a dziecko przypadkowo je podniesie i połknie, trzeba natychmiast reagować, bo zdrowie dziecka jest poważnie zagrożone.

Logicznym posunięciem jest natychmiastowe udanie się na pogotowie, czas działa na Twoją niekorzyść, a przede wszystkim na niekorzyść dziecka. Ale poza tym, podanie dziecku miodu po połknięciu baterii guzikowej może zapobiec poważnym obrażeniom.

W ciągu dwóch godzin od połknięcia baterii zagrożenie zaczyna być poważne, a dłuższy czas może spowodować, że dziecko znajdzie się w stanie krytycznym. Tego typu baterie po zetknięciu ze śliną zaczynają wchodzić w reakcję chemiczną i tworzy się roztwór alkaliczny, który może rozpuścić tkankę przełyku dziecka i spowodować inne obrażenia, takie jak:

  • Ból gardła
  • Kaszel
  • Gorączka
  • Trudności z połykaniem
  • Porażenie strun głosowych
  • Erozja dróg oddechowych
  • Erozja naczyń krwionośnych

 

Natychmiastowy domowy środek zaradczy dla dziecka, które połknęło baterię

Zespół badaczy szukał rozwiązania, które pomogłoby zapobiec tym wszystkim bardzo poważnym urazom i które można by zastosować natychmiast w domu. Testowali płyny, które mogłyby stworzyć barierę ochronną pomiędzy baterią a tkankami ciała dziecka i zablokować roztwór alkaliczny wytwarzany przez baterię. To doprowadziło ich do wypróbowania soków, napojów sportowych i napojów gazowanych, ale pszczoły miały rozwiązanie.

Miód w połączeniu z sukralfatem, lekiem stosowanym przy wrzodach żołądka, okazał się mieć działanie ochronne i sprawił, że zmiany stały się bardziej powierzchowne i miejscowe.

Według tych ekspertów: „Zalecamy, aby rodzice i opiekunowie podawali miód w regularnych odstępach czasu, w okresie poprzedzającym przybycie dziecka do szpitala, podczas gdy lekarze w szpitalu mogą podać sukralfat przed wyjęciem baterii. Zalecenie zespołu to jedna łyżeczka miodu co 5-10 minut, dopóki dziecko nie zostanie zbadane przez zespół medyczny.

Poprzedni post Zdrowe nawyki u najmłodszych. Jak je wspólnie wypracować?
Następny post Zabawki B. Toys — zabawki, które uczą i bawią